facebook
logo Grupy ALAB

Nowość w diagnostyce boreliozy

Borelioza jest wieloukładową chorobą  zakaźną wywoływaną przez  bakterie Borrelia burgdorferi, przenoszoną na człowieka przez kleszcze. Tylko w 30% przypadków daje typowe widoczne objawy w postaci rumienia wędrującego. W pozostałych przypadkach może mieć  niespecyficzne objawy lub w pierwszej fazie przebiegać w ogóle bezobjawowo, co utrudnia rozpoznanie. Nieleczona może być bardzo niebezpieczna.
Dlatego jeśli ukąsił Cię kleszcz, bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie czy nie zaraził Cię boreliozą. Należy pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii Borrelia, nie każde ukąszenie musi się więc wiązać z zakażeniem i prowadzić do rozwoju boreliozy.
Teraz w łatwy i wiarygodny sposób możesz to sprawdzić – nie musisz sam poddawać się badaniom krwi, wystarczy przynieść kleszcza do dowolnego Punktu Pobrań LM Bruss.
Badanie kleszcza pozwala potwierdzić bądź wykluczyć obecność DNA chorobotwórczej bakterii Borrelia burgdorferi u kleszcza wyjętego ze skóry pacjenta. Badanie wykonywane jest nowoczesną metodą Real Time PCR, wykazującą bardzo dużą czułość i swoistość.

 

Jak wykonać badanie kleszcza?

1. Usuń kleszcza ze skóry i umieść go w jałowym pojemniku

2. Tak zabezpieczonego kleszcza dostarcz do wybranego Punktu Pobrań LM Bruss maksymalnie w ciągu 48 godzin od wyjęcia kleszcza 

    ze skóryw tym czasie przechowuj i transportuj pojemnik z kleszczem w temperaturze 2-8oC.

3. Czas oczekiwania na wynik – do 10 dni roboczych

 

Otrzymany wynik pozwala na podjęcie dalszych decyzji, m.in. na uniknięcie niepotrzebnego stosowania antybiotyków lub szybkie zastosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii. Pamiętaj, że po otrzymaniu wyniku o dalszym postępowaniu decyduje lekarz.